10.10.2014 19:35

Provoněná balijská kuchyně

Balijská kuchyně je velmi pestrá a ti, kteří mají raději zahraniční jídlo si ji s jistotou oblíbí. Hůř na tom budou ti, kteří nedají ani ránu bez české klasiky, hlavně omáček a knedlíků. Můj otec patří mezi zaryté milovníky českého jídla, takže jídla jako pizza, hamburger nebo "něco" co má atypickou neznámou chuť prostě do úst nedá. Bylo mi jasné, že si cestu na Bali spojí s redukcí váhy.

Když člověk jede do cizí země, ještě k tomu exotické jako je Bali, musí počítat, že tam na smažený sýr nebo na svíčkovou nenarazí na každém rohu. Cestujeme přeci proto, abychom poznávali něco nového...lidi, kulturu, místa a jídlo k tomu také patří. Je jasné, že si nemůžeme oblíbit všechno, ale bez nových zkušeností z dané země, to je jako bychom nikde ani nebyli. warung, bali trh s jídlem, pojízdný stánek,

Balijská kuchyně je provoněná kořením a většinou má sladkou, sladko pálivou nebo extrémně pálivou chuť, na kterou Balijci využívají chilli papričky. Z těch se také vyrábí sambal, dochucovací pasta, která dále může obsahovat cibuli, česnek, citrónovou šťávu, cukr. S hojností využití bych sambal srovnala u nás s tatarskou omáčkou. Na sambal si však dejte pozor, zvláště pokud nejste zvyklí na pálivé věci, mohlo by trvat dlouho, než byste to rozdýchali.

Na Bali najdete luxusní restaurace až po pojízdné stánky s jídlem. Není nad to si po cestě koupit nasi bungus, saté, grilovanou kukuřici nebo zajet na trh a osladit si život nějakým typickým zákuskem. Vyvolá to ve vás pocit přiblížení se byčejným Balijcům a souznění s jejich životem. Tohoto v luxusních a předražených restaurací nedosáhnete, stejně tak pokud se zdržujete pouze v turistických centrech.

Pokud však balijské jídlo nenajde cestu k vašemu srdci, tak se nemusíte bát, že byste umřeli hlady. Najdete tu známé fastfoody jako je McDonald's nebo KFC, Pizza Hut, v turistických centrech restaurace mexické, italské atd., no a kdyby bylo nejhůř, tak si můžete skočit do hypermarketu a koupit si něco na zub. 

Ale nebyla by to škoda ochudit se o tak báječná jídla s vyjímečnými chutěmi? A tak s chutí do zkoušení. Bližší informace o jídlech z Balijské kuchyně naleznete zde. 

Selamat makan!

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Bali ráj

Penaga, Yangapi, Bangli, Bali, Indonesia

+420 737 773 317English version: