17.10.2014 11:38

Jak se žije na vesnici na Bali I.

Jak už to tak bývá, náhoda mi přinesla v životě mnoho překvapení, ať už příjemných či nepříjemných. Jedním z nich bylo seznámení se s budoucím manželem. Tak ono by to nebylo nic zvláštního, pokud by to nebyl Indonésan, Balijec žijící tisíce kilometrů od mojí mateřské země Čech. Ale znáte to, láska si nevybírá a dnes již spolu máme jednoho krásného mrňouse.

První pobyt na Bali jsem strávila v hlavním městě Denpasaru, jelikož jsme nebyli oddáni, nemohla jsem s ním žít v jeho domě na vesnici. 

Všechno jsme měli po ruce a anonymita ve městě mi zajišťovala klid. Spíše klid na duši, protože když vás brzy ráno, něco kolem páté, probudí volání o Aláhovi, pak tohle se rozhodně klidem nazvat nedá. 

Až druhý pobyt mi přinesl to pravé poznání Bali. Jelikož jsem prošla různými ceremoniály, rituály, a dostala jsem certifikát o hinduistickém vyznání (já, nevěřící), tak jsme se mohli konečně přestěhovat na vesnici. Ale že to bude taková změna, to jsem fakt nečekala. 

Všechno bylo jiné. Žádná anonymita, žádný klid, žádná samota a pochopit balijské myšlení, na to jsem tam byla teprve krátce. No ono se ani pochopit nedá, prostě si na to musíte zvyknout. Lidé na vesnici jsou velmi hodní, beztarostní a rozdali by se pro vás...nebo spíše pro boha? Oni jsou vlastně vychováváni tak, aby jejich karma byla čistá a oni se v příštím životě nemuseli narodit třeba jako ještěrka. Asi spíš nad tím ani nepřemýšlejí, a tak proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.

 

Všichni lidé na vesnici si navzájem pomahájí a pokud se někde stane nějaká událost např. narození dítěte, hned se té rodině přinese na počest ošatka s rýží, vajíčky, cukrem, sušenkami a nějakým dárkem. No pokud byste chodili pravidelně do práce, tohle byste prostě stíhat nemohli. 

Ženy tráví mnoho času přípravou rituálů, výrobou věcí z kokosových listů a přípravou na různé ceremoniály, kterých je na Bali nespočet. Dělají rituály na všechno, rostliny, zvířata, dopravní prostředky, elektrická zařízení atd. Nejen že to stojí spoustu času, ale také spoustu peněz. Od státu nic nedostávají, většina jich nepracuje a je těžké pochopit, kde na to berou. Některé rodiny zlepšují svůj rozpočet chovem prasat, krav, kuřat, kohoutů pro kohoutí zápasy. Většina lidí na vesnici však žije velmi skrovně. Stále vaří na ohni a jejich jídelníček se skládá převážně z rýže, zeleniny a vajíček. Ovoce, batáty, kořínky si nasbírají na zahradě.

 

I. část

—————

Zpět


Kontakt

Bali ráj

Penaga, Yangapi, Bangli, Bali, Indonesia

+420 737 773 317English version: