21.10.2014 12:50

Jak se žije na vesnici na Bali II.

I. díl Jak se žije na vesnici na Bali I. zde

Patřím mezi ročník 1983 a mlhavě si vybavuji pra-pradávnou dobu, když jsem jezdila k babičce na venkov. Všude samá domácí zvířata, slepice na zahradě, králící obléhající svou králíkárnou jednu stranu domu, ve chlívku chrochtající prase a pole plné brambor s mandelinkami, které jsme museli pravidelně chodit sbírat. Tak nějak mi to připomíná známovou filmovou trilogii Slunce, seno...ale tohle vše mi dalo krásné vzpomínky na dětství. No nevím, na co budou vzpomínat dnešní "tabletové" děti a děsí mě představa, že nepoznají kozu od koně.

Balijská vesnice má právě tento krásný pra-pradávný nádech historie. Dalo by se polemizovat, jestli nevedou šťastnější život než my, kteří jsme materiálně založení. Za ničím se neženou a všude k vám proudí energie klidu a pohody. 

Děti si neustále hrají venku, tak jako jsem si v dětství hrávala já, a tak je příjemné se jen tak na ně koukat a poslouchat dětský smích. Jediné, co bych této idylce vytkla, jsou volně pobíhající psi. Jelikož jsem za svůj život byla již dvakrát pokousána, je pro mě utrpením dojít jen do protějšího krámku. Je pravda že balijští psi si žijí svůj život, většinou asi na nikoho neútočí, jenže tohle mi nikdo nezaručí. A oni jsou všude, přede mnou, za mnou, štěkající, mlčející, doprovázejíc mě prostě všude.

Po celé vesnici se nachází spousta malých krámků, warungů, kde si můžeme koupit základní věci. Jediné, co tu nenajdeme jsou mléčné výrobky a maso. Pro mléko, jogurty či sýry se musí jet do hlavního města (Denpasar), stejně tak pro maso. To se však dá sehnat i na vesnici. Buď se musí brzy ráno vstát a vydat se na ranní trhy, kde se dá sehnat většinou kuřecí, vepřové a ryby. Nedokáži si představit hygienu bez aspoň nějakého titěrného chladícího boxu. Stejně tak mě k nákupu nepřesvědčí létající mouchy, které přivábí pach masa. Nejlépe je dojet si do nějakého hypermarketu, kde to vypadá stejně jako u nás. Několikrát se stalo, že nám maso došlo a tak jsme koupili kuřata u místního prodejce. Poprvé jsme si odváželi již připravené kuře k vaření, po druhé jsme si vezli kuře živé. Ještě že tam žijí všichni pohromadě a vždycky se najde někdo, kdo nám pomůže. 

 

Konec II. části

—————

Zpět


Kontakt

Bali ráj

Penaga, Yangapi, Bangli, Bali, Indonesia

+420 737 773 317English version: