16.10.2014 14:26

Bali rájem nakupování, když umíte smlouvat.

Pokud umíte smlouvat, stane se Bali pro Vás rájem nakupování. Samozřejmě že v hypermarketech nebo mezinárodních obchodech asi 

těžko budete ukecávat prodavačku, aby Vám tu věc prodala levněji, tam to funguje stejně jako u nás a ceny jsou již dané. Avšak na trhách, kterých je všude až až, můžete snížit cenu klidně až o 50 %, možná i více. Někdy mám pocit, že Balijci místo cizinců (bule) vidí chodit bankovky, a proto ceny velmi nasazují.

Já patřím do skupiny lidí, kteří by neusmlouvali vůbec, ale vůbec nic. Nejraději mám obchody, kde jsou věci označeny cenovkou a můžu se svobodně rozhodnout, jestli si jí koupím nebo ne. To, že ceny na balijských trhách většinou nejsou označeny cenou, je pro mě dost frustrující. Za prvé doptat se vůbec nějaké ceny a za druhé, i když se mi to zdá drahé, tak ať chci nebo ne, prodavačka mě sama od sebe do smlouvání vtáhne. A to už vzduchem létají slova jako mahal (drahý) nebo murah (levný), až se dostaname k tomu, že za tu cenu by rodinu neuživila. To je lepší s omluvou (Maaf ibu) vzít rohy na ramena. Prostě mi smlouvání nebylo dáno do vínku. Ani se nedivím, nebylo po kom.

Tak jen můžu závidět lidem, kteří si dokážou koupit nádherné věci za velmi nízké ceny. A tak jestli potřebujete obměnit šatník, přivezte si prázdný kufr, ať pak na letišti nemusíte doplácet za nadváhu svého zavazadla. 

 

—————

Zpět


Kontakt

Bali ráj

Penaga, Yangapi, Bangli, Bali, Indonesia

+420 737 773 317English version: