Měna a platby

Oficiální indonézskou měnou je indonéská rupie (IDR, Rp). 1USD = 14.500 Rp (2018)

Doporučuji si v Čechách směnit buď USD nebo Eura. Ty se pak dají lehce kdekoliv na Bali směnit. Přímo na letišti po příletu je u východu směnárna, stejně tak i bankomat pro výběr peněz. Musíte počítat s tím, že budete potřebovat hotovost například na hotel, transfer z letiště do hotelu, na jídlo atd., proto je nutné mít u sebe místní měnu.

USD je dále možno směnit ve směnárnách, kterých je všude požehnaně. Vybírejte pouze autorizované směnárny (authorized), a nenechte se zlákat podivnými vyššími kurzi někde ve warungu. 

Bankomatů je zde také hodně, i v každé větší vesnici se najde aspoň jeden. Při výběru z ATM si dejte pozor na poplatky vaší bance. Např. Já osobně mám KB, která si za každý výběr v zahraničí účtuje 100 CZK. Výběry hotovosti z ATM jsou také limitovány, bankomaty vám vydají 1-2,5mil. Rp. Takže pokud budete potřebovat např. zaplatit hotel 3mil. Rp, budete si muset vybrat minimálně 2krát, což činí poplatek 200 CZK.

Nejlepší je vše platit hotově a v místní měně. Při bukování hotelu si nastavte cenu v rupií, jinak věřte, že vás natáhnou. Pokud budete chtít zaplatit ubytování kartou, počítejte s poplatkem kolem 3 %. Stejně tak různé vstupy je nejlepší platit v rupií. Při přepočtu vám vždy nabídnou nejhorší možný kurz. 

Platby kartou začínají být rozšířenější a tak napříkad ve velkých obchodech jako je Carrefour, Pepito, McDonalds, Hypermarket atd. s nimi v pohodě zaplatíte a bez dalšího poplatku. Bohužel to se nedá říct například o většině restaurací. A tak mějte vždy u sebe připravenou hotovost. 

— Počasí —

Nejlepší doba k návštěvě Bali

Bali má období sucha (květen - září) a období dešťů (říjen - duben). Po celý rok se teploty pohybují kolem 30st., proto je možné na Bali cestovat kdykoliv.

Prosinec a leden je velmi deštivé období i v turisticky atraktivních oblastech jako je Kuta či Sanur. Po přívalových deštích hrozí zaplavané silnice.

Za mě nejlepšími měsíci jsou duben, květen, září a říjen.

Červen, červenec a srpen patří mezi velmi teplé a suché měsíce.

Elektrika

 220 V a stejné kulaté zásuvky jako u nás v Čechách. Není nutné si pořizovat žádné adaptéry. 

— Volání —

Předvolba je +62. Pro místní hovory je lepší zakoupit si místní sim karty. Volání v Indonésii je levné. Mezi velké operátory patří Telkomsel, Axis, Indosat nebo XL.

Stejně tak pro využívání dat si zakupte místní kartu. Nechte si jí zaktivovat přímo prodejcem.

Ve většině hotelů najdete dobré internetové připojení.

Vypněte si datové připojení na českou simku.

— Etiketa —

Co nedělat/dělat

  • Nikdy se nedotýkejte ničí hlavy, protože Balijci považují hlavu za sídlo duše.
  • Podávejte pouze pravou ruku. Levou ruku používají k hygieně a považují jí tak za nečistou.
  • Před vstupem do domu či mešity si zujte boty
  • Snažte se sedět níž, než starší či váženější člověk
  • Pokud věsíte prádlo, pak věci jako ponožky či spodní prádlo patří úpně dospod, popřípadě úplně odděleně např. od čepic