Výlet na Gili Trawangan

01.04.2020

Jak se dostat na Gili ostrovy?

Když to shrnu, tak existují pouze tři možnosti, jak se na Gili ostrovy dostat, ale pouze jedna je nejpřívětivější, hlavně co se týče komfortu a času. Můžete si vybrat z následujících možností:

  • Fast boat 
  • Slow ferry/trajektem
  • Letadlem

Fast boat lodě

Fast boat lodě jsou nejrychlejším a nejjednodušším řešením, jak se dostat na Gili ostrovy. 

Lodě vyrážejí z přístavu Serangan, Padangbai a Amed na Bali a cesta trvá cca 2,5 hodiny dle vybraného itineráře. 

Rezervovat můžete například na stránkách:

www.gilibookings.com

www.gilitickets.com

Cena zahrnuje i dopravu do přístavu a opět zpět do hotelu z mnoha oblastí na Bali.

My jsme se rozhodli pro společnost Eka Jaya a protože jsme nepotřebovali dopravu, zpáteční palubní listky jsme pořídili za 400.000 Rp/osoba. Vyplatí se pouze u skupin 2+.

Přístav v Padangbai
Přístav v Padangbai
Vyplouvali jsme v 10:30, přesně na čas. Vnitřek lodě byl klimatizovaný. Moře bylo extrémně klidné a cesta proběhla rychle a bezpečně.
Prvni zastávka byla na Lomboku, pak Gili Air, Gili Meno a poslední Gili Trawangan.
U Gili Air a Gili Meno je přistavěna menší loď, která odváží cestující na daný ostrov. Je to z důvodu menší hloubky a vyhnutí se poškození korálů.
Po 2,5 hodině jsme dorazili na ostrov Gili Trawangan, při výstupu si nohy nesmočíte, ale doporučuji mít na noze obyčejné žabky, protože věřte tomu, že po dešti se budete brodit po kotníky v kalužích, než se dostanete do ubytování.
Je také možnost si pronajmout "cidomo", neboli koňský povoz, ale protože jsem slyšela mnoho špatných recenzí na zacházení s koňmi, raději jsem zvolila ubytování v docházkové vzdálenosti od přístavu. 
Koňské taxi cidomo
Koňské taxi cidomo

Jak se dostat z Gili Trawangan na Gili Meno či Gili Air?

 V přístavu je možné koupit lístky na tzv. hopping boat, ráno tam a odpoledne zpět. Zpáteční cena je 80.000 Rp na osobu.
Možno využít soukromou loď, těch je všude plno. Stačí se jen zeptat.

Letecky přes Lombok na Gili 

Tuhle možnost bych zvolila jen v případě zastávky na Lomboku, kde se nachází Praya LOP mezinárodní letiště, jenž se nachází v blízkosti Kuty. 

Z letiště se pak musíte dostat fo přístavu Bangsal a odtud buď využít public boat nebo fast boat.

Trajektem z Padangbai na Gili Trawangan

Jediná výhoda je cena, která je 40.000 Rp na osobu. Trajekty jsou v provozu 24 hodin denně, a odplouvaji co hodinu. Lístky se kupují přímo v přístavu.

Cesta trajektem trvá přibližně pět hodin. Trajekt končí cestu na Lomboku v přístavu Lembar. Odtud se pak musíte opět dostat do přístavu Bangsal a dále na ostrovy Gili.

Odpočívejte, relaxujte, šnorchlujte a ochutnávejte

Gili Trawangan je úžasné, odpočinkové místo s mnoha dobrými restauracemi, s čistými vodami vhodnými ke šnorchlování a s bujným nočním životem.
Na ostrově je mnoho příležitostí ke šnorchlování a potápění. Je možnost si pronajmout privátně glassboat např. na 4 hodiny, která vás zaveze na nejlepší místa pro šnorchlování, cenu pro pět osob jsme usmlouvali na 500.000 Rp v březnu. Možností je spousta a každý si najde tu svou.
Zaplavejte si s želvami - zdroj.pixabay.com
Zaplavejte si s želvami - zdroj.pixabay.com
Jinak místa ke šnorchlování se nacházejí již pár metrů od pobřeží. Samozřejmě jsme nemohli vynechat 🐢 point, který se nachází cca 10-15 minut od přístavu. Nejlepší místo je v blízkosti Wah Resort, kde dělají i výbornou stejnojmennou pizzu Wah. Můžete využít i lehátka, která nabízejí zdarma za konzumaci v jejich podniku.
Za návštěvu určitě stojí i noční trh, který je vzdálen cca 5 minut od přístavu. Vynikající, chuťově vymazlené jidlo. A neudělá vám díru do kapes. Většina stánků má jídla nepalivá, takže se nají i děti.
Noční trh
Noční trh

Na ostrovech nenajdete žádné skútry, auta a vašemi jedinými prostředky jak se někam dostat budou vaše nohy, kolo (40.000 Rp/den) nebo koňský povoz :-)