Únik z Gili ostrovů

19.03.2020

Gili ostrůvky, jenž se nacházejí kousek od Lomboku, jsou skoro nedotčeným pokladem. Přibývají zde ubytovací možnosti, ale naštěstí ne tak rapidně jako na Bali. Hrozně jsem se těšila, až sem s dětmi poprvé vyrazíme, protože Gili ostrovy jsou rájem i pro děti, klidné, průzračné moře a děti si hrají a hrají...
První den jsme jen relaxovali, druhý den jsme zašli na "turtle point" a zůstali tam celý den. To samé i třetí den, protože syn byl z želv nadšený.  Mně se podařilo během šnorchlování spálit celou zadní polovinu těla 🤔

Čtvrtý den jsme chtěli vyrazit na šnorchlování okolo všech třech ostrovů: Gili Trawangan, Gili Air a Gili Meno, což se však díky útěku z Gili Trawangan neuskutečnilo.

Večer před plánovaným šnorchlováním jsme opět zašli na večeři na místní noční trh, ale tentokrát byl vylidněný, skoro žádní turisti, méně prodejců i stoly ubyly. V ten večer jsme zjistlili, že kvůli bezpečnosti, hrozbě Coronaviru z Bali, se od zítřka Gili ostrovy uzavírají na nejméně čtrnáct dní. Byly zrušeny všechny fast speed lodě, jak z Gili tak z Lomboku. Prostě jen tak, ze dne na den. 

Samozřejmě muž začal panikařit a já jsem si také nedokázala představit být někde zablokována na tak dlouhou dobu. 

Stejně kancelář lodní společnosti, která měla prozatím každý večer otevřeno, tentokrát nic. 

Po návratu do hotelu jsem muže vyslala, ať zkusí zjistit něco víc. Mezitím jsem sbalila kufry a byla připravena vyrazit klidně i o půlnoci. Naštěstí přišel s dobrou zprávou, že se můžeme vrátit přes Lombok domů a já jsem mohla konečně usnout. 

Loď z Gili Trawangan
Loď z Gili Trawangan
Ráno již kancelář byla otevřena a musím vyzdvihnout, že zařídili celý transport až na Bali. Sice tou nejdelší cestou jakou to snad jen šlo, ale večer jsme již byli doma u nás na Bali. 
Čekal nás převoz lodí na Lombok, kde nás v přístavu vyzvedl řidič a dopravil do přístavu Lembar vzdáleného dvě hodiny cesty.
Čekání v přístavu Lembar
Čekání v přístavu Lembar
Odtud jsme pokračovali dál lodním trajektem. Samozřejmě to bylo něco, čeho jsem se při plánování chtěla vyvarovat. Samotná cesta trajektem totiž trvá kolem čtyř hodin a většinou kvůli ceně s ním cestují především místní.
Trajektem na Bali
Trajektem na Bali
Pronajali jsme si něco jako žíněnky, takže cesta nakonec nebyla tak hrozná. Nepočítejte však s žádnou klimatizací ani s větrákem. A na záchod jen ve velmi nutném případě nebo radši vůbec.
Na žíněnkách aspoň nějaké pohodlí
Na žíněnkách aspoň nějaké pohodlí
Na Bali v přístavu Padangbai jsem byla ohromena, jak místní taxikáři a nosiči rychlostí zvuku naskákali do lodi, ale pak začalo to známé odmítání.
Každopádně vím, že bych si tuto cestu s dětmi nikdy dobrovolně nevybrala.