Lovina-opomíjený sever Bali

04.06.2020

Každá část Bali má svojí autentičnost, ať se vydáte na jih, sever, západ, vždy najdete něco, co vás ohromí a nadchne svojí rozmanitostí a krásou.

Lovina se nachází na severu Bali a cesta z jihu (Kuta, Sanur) tam zabere něco kolem tří hodin. Mnoho lidí se tam vydává na jednodenní výlet, kdy vyrážejí ve velmi brzkých ranních hodinách, aby stihli delfíny za ranního rozbřesku. 

Lovina zůstává již mnohe let stejná, neboť turistický rozvoj tam není tak velký jako třeba v Canggu, které se stavá novým střediskem jak pro turisty, tak pro zde žijící expaty, něco jako novodobá Kuta. Preferujete-li spoustu lidí, akční život, pak se vydejte na jih Bali, preferujete-li klidnější ráz dovelené, pak se vydejte na sever nebo východ Bali.

Lovina pláž

Co si budeme povídat, pláže na Bali nejsou nějak závratně obrázkové, sem tam nějaké ty odpadky, jak na pláži tak ve vodě. 

Písek v oblasti Loviny je  velmi jemný, černé barvy a moře je klidné. V blízkosti se nachází mnoho variant ubytování a míst, kde se dá dobře najíst. 

Pláž s černým pískem
Pláž s černým pískem

Výlet za delfíny

Lovina je známá především pro své výlety za delfíny. Přímo z pláže, i okolních pláží každé ráno vyjíždějí tradiční lodě a věřte, že jich je spousta. Většina lodí vyjíždí kolem šesté hodiny ranní a zpět vás přivezou asi tak za hodinu a půl, tak akorát dát si v hotelu/někde snídani. Cena výletu lodí se pohybuje kolem 80.000-150.000 Rp/osobu, cenu lze usmlouvat dle obsazenosti lodi.

Kolem páté hodiny ranní mě probudil silný déšť, který však jako lusknutím prstu přestal a my se mohli chystat za delfíny. Nebudu lhát, vstávat na Bali v pět třicet, je nad moje síly. Ty jsem nakonec někde sebrala a byla schopna se odlepit od postele. Když jsme dorazili na pláž, kapitán byl již na místě a zanedlouho nás ovíval čerstvý mořský vzduch. Už jen ta jízda na "volném" moři má svoje kouzlo. Kouzlo volnosti, budoucnosti, lepších zítřků. 

Plavba na tradiční loďce
Plavba na tradiční loďce

Pak provoz začal houstnout a najednou jsme se ocitli v hloučku lodiček, vyhlížející delfíny. No a pak následoval "hon" na delfíny. Pokud nějaká loď spatřila delfíny, vydala se za nimi a ostatní lodě taktéž. Bohužel jsme neměli štěstí na žádné skákající delfíny, ale i tak se nám všem výlet moc líbil a příště až navštívíme opět Lovinu, určitě na delfíny zase vyrazíme.

Lovina delfíni
Lovina delfíni

S dětmi za zábavou

Krisna Funtasticland a Water park

Pokud cestujete s dětmi zastavte se v Krisna Funtusticland. Na stejném místě najdete i vodní park. 

Funtasticland se podobá našim poutím a dětem nabízí množství zábavy. Vyplatí se koupit si lístek, který nabídne jeden vstup na každou atrakci. Pro celou rodinu (2+2) nás lístek stál něco kolem 250 Kč. Nevyplatí se kupovat si pak jednotlivé atrakce zvlášť. 

Krisna Funtasticland Lovina
Krisna Funtasticland Lovina

Pře vstupen do parku se nachází spoustu "warungů", kde se dá levně najíst. 

Večení nádech romantiky
Večení nádech romantiky

Okolí

V okolí Loviny se nachází spousta vodopádů. Asi nejznámějším je Gitgit vodopád, který si bohužel u turistů získává špatné jméno díky snaze vyždímat z turistů co nejvíce, podobně jako například Besakih. Mezi další patří například Aling-aling waterfall nebo Banyumala waterfall. 

Asi tři hodiny od Loviny je vzdáleno jedno z nejkrásnějších míst ke šnorchlování, Menjaga island

Při cestě tam či zpět by se nemělo zapomenout na Twin lakes a chrám Ulan Danu Beratan, jenž si získal oblibu při tvorbě Instagramových momentek. Neměla by se také opomenout botanická zahrada, která skýtá možnost k odpočinku.
Kebun Raya Bali
Kebun Raya Bali

Jednodenní itinerář

  • Lovina + výlet za delfíny
  • Banyumala waterfall
  • Twin lakes
  • Kebun Raya Bali, botanical garden
  • Jatiluwih - rýžová políčka

Vícedenní itinerář

Při cestě tam: Je možnost to vzít do Loviny přes Batur, s návštěvou chrámu Batur a horkých pramenů.

Při cestě zpět: Stejný jako jednodenní itinerář

Ulun Danu Batur
Ulun Danu Batur