— Doprava —

Mazinárodní letiště na Bali

Ngurah Rai International Airport

Kód destinace je DPS, jako Denpasar (hlavní město Bali), které leží opodál. Stejně tak jako Kuta. Jsou zde operovány jak domácí, tak mezinárodní lety.

Přílet na Bali

Po příletu na Ngurah Rai letiště se ocitnete v imigrační zóně. Mějte připravené vše potřebné Viz vízová povinnost., palubní lístek letu, kterým jste přiletěli a také zpáteční letenku (nebo letenku prokazující, že zemi opustíte), hlavně pokud se vás týká bezvízový styk. Po imigrační kontrole si vyzvedněte zavazadla, jsou zde k dispozici vozíky. Nezapomeňte mít připravený vyplněný formulář k proclení, který odevzdáte před tím, než začnou skenovat vaše kufry....a už jste venku :-)

ATM, směna peněz

U východu z letiště se nachází jak směnárna, tak ATM.

Odlet z Bali

Od února 2015 všechny prodané letenky na Bali zahrnují odletovou taxu, která se dřív musela platit u speciální přepážky.

Doprava na Bali

Na Bali se jezdí vlevo. V obci byste měli dodržovat 40km/h a mimo obec 70 km/h.

Pokud si budete chtít pronajmout automobil nebo motocykl, musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz (info zde ridicske-prukazy.info/mezinarodni-ridicsky-prukaz.html)

Na delší vzdálenosti doporučujeme si zamluvit auto s řidičem, na kratší přejezdy si pak vystačíte s taxíky. Nejlépe je využít společnost Bluebirds s taxametry.

Doprava je velmi hektická, stresující a takřka, pro nás, bez pravidel. Všude je spousta chodců, zvířat, silnice jsou úzké. V noci se stává situace velmi nepřehledná. Z vlastní zkušenosti bych volila motocykl v kombinaci s taxíkem či autem s řidičem.

Doprava z/na letiště

Máte několik možností:

  1. Hotel, v němž budete ubytovaní, nabízí za poplatek odvoz do hotelu.
  2. Využijete zdejší agenturu (třeba nás :-) a zamluvíte si odvoz z/na letiště
  3. Při odletu z Bali, pokud se nacházíte v oblastech (Kuta, Sanur, Denpasar, Semyniak) je možno využít Bluebird taxíky

Při příletu NEDOPORUČUJEME využívat služeb taxíků na letišti. Nejen že jsou předražené, ale ještě s vámi budou smlouvat cenu vyšší, než jakou mají danou. Nenechte si tímto zkazit dovolenou již po příletu. 

Při přejíždění mezi ostrovy:

Lombok, Gili islands

1. Letecky

Využít můžete např. leteckou společnost Garuda Indonesia, která také lítá na Lombok. Z Lomboku se pak dále dostanete na okolní ostrovy jako jsou Gili islands.

2. Fast boats

Dále je možno využít fastboats, které Vás dopraví rovnou na příslušný ostrov (Gili Air, Gili Trawangan, Lombok). Nedoporučuje se, pokud trpíte mořskou nemocí. Rezervace je možná např. na stránkách www.gilibookings.com nebo gilitickets.com, kde si vyberete destinaci, datum příjezdu a odjezdu a také preferovanou lodní společnost. V ceně je také zahrnut transport z/do hotelu.

Počítejte, že tato cesta může být někdy zdlouhavá a komplikovaná.

Nusa Penida, Nusa Lembongan

1. Lodí

Využijte místní lodní dopravu buď ze Sanuru nebo Padang harbour. Více na: https://wikitravel.org/en/Nusa_Penida