— Chrámy —

Ochrana před zlem

Besakih

Besakih neboli chrám matky se nachází na východě Bali u sopky Gunung Agung a patří mezi největší a nejposvátnější chrámy. Naleznete zde 23 chrámů, z nichž nejdůležitější tři jsou zasvěceni bohům Shiva, Vishna a Brahma. Avšak hodně chrámů je přístupných pouze pro věřící.


Tanah Lot a Pura Batu Bolong

Chrám Tanah lot a chrám Batu Bolong je turisty velmi navštěvované místo, hlavně kvůli fotogenickému podvečernímu západu slunce, ale i přes den je to velmi atraktivní místo. Chrám je usazen na skále, která je podemílána mořem. Oblast se stala velmi komerční, vypovídá o tom jak vstupné (60.000 Rp/osobu), tak nespočet restaurací, warungů a prodejců lákající ke koupi. Pokud nemáte vyloženě hlad, doporučuji se pro vyšší ceny raději najíst někde venku.

Cesta: z Kuty cca 1 hodinu, záleží na situaci na silnici. Každopádně cesta je z počátku značena velmi přehledně, ke konci je to sice trošku horší.

Vstupné: 60.000 Rp/dospělý; 30.000 Rp/dítě

Odliv: 15:00 (možnost navštívit chrám Tanah Lot)

Západ slunce: 18:00

Oficiální www: https://www.tanahlot.net/home/


Pura Luhur Uluwatu

Chrám byl vybudován v 11.století. Nachází se na poloostrově Bukit, na jeho jihozápadním cípu. Patří mezi chrámy, které mají za úkol chránit ostrov před zlými silami. Krásný výhled na moře a západ slunce. Najdete zde také místní opice, čekající na banány či oříšky.

Vstupné cca 20.000 IDR


Pura Goa Lawah

Goa Lawah neboli netopýří jeskyně je chrám, který najdete poblíž Candi Dasy a podle pověsti je jeskyně spojena s chrámem Besakih. Je zde krásný výhled na moře s černým pískem. Při vstupu uslyšíte netopýří pískot a také charakteristický netopýří zápach.


Pura Tirta Empul

Tirta Empul Chrám je považován za poutní místo Balijců. Nachází se zde totiž svěcená voda, kterou si očistí tělo i duši. Po levé straně je vidět palác, jenž dal vystavit prezident Sukarno.

Tento chrám určitě stojí za návštěvu, ale dobré ho spojit i s jiným výletem v okolí.


Gate to Heaven-Lempuyang temple

 Pura Luhur Lempuyang patří mezi nejstarší a nejuctívanější chrám na Bali, stejně jako mateřský chrám Besakih. Nachází se na stejnojmenné hoře Lempuyang a skládá se ze sedmi chrámů. K nejvyššímu vede něco kolem 1700 schodů a cesta zabere 2 hodiny tam a 2 zpět. 
Diky Instagramu se stal velmi populární první chrám, kde se nachází tzv. Gate to Heaven (Brána do nebe).

Vstupné: dobrovolné (10000-20000 Rp)


Goa Gajah "Sloní jeskyně"

Goa Gajah neboli sloní jeskyně je oblíbená turistická památka. Dříve to však byla poustevna pro hiduistické mnichy. Goa Gajah patří mezi památky vytesané do skal.